Прејди на содржината

8 октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија

8 октомври — 281-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (282-и во престапна година). Остануваат 84 денови до крајот на годината.

<< октомври >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
2024

Настани:

451  Во Калцедонија започнал Четвртиот вселенски собор.
1600  Сан Марино го усвоил привиот пишан устав во историјата со што станал првата уставна република.
1793  Во Париз за јавноста бил отворен музејот „Лувр“ кој дотогаш бил кралски дворец.
1893  Вилхелм Конрад Рентген ги открил таканаречените рендгенски зраци.
1942  Втора светска војна: Почнало големото истоварување на сојузничките трупи во Африка. Главен командант на операцијата бил генералот Двајт Ајзенхауер.
1944  На Скопска Црна Гора, Шеснаесеттата македонска НО бригада по тридневни борби ги одби нападите на балистичките сили од правецот на село Орман - село Бразда, кои се обидуваа да ја заземат комуникацијата Скопје - Качаник и да го овозможат сообраќајот на германските сили.
1967  Во Боливија е убиен Ернесто Че Гевара. Тој со Фидел Кастро учествуваше во Кубанската револуција и стана симбол на современ револуционер меѓу младите на Европа и на двете Америки.
1979  Основана Галеријата на икони во Прилеп — една од најзначајните збирки на духовна уметност во Македонија.
1991  Собранието на Хрватска донело одлука за раскинување на државно-правните врски со СФРЈ со која Хрватска станала независна држава. Ден на независноста на Хрватска.
1995  Руската воена врховна команда најави дека ќе ги насочи своите јадрени ракети кон Полска и Чешката Република доколку овие две земји му се приклучат на НАТО.
2005  Катастрофален замјотрес во Кашмир, Пакистан. Официјално загинале 87.350 лица, но според некои проценки, бројот на жртвите може да е поголем од 100.000.

Родени:

1789  Џон Раглсамерикански политичар.
1864  Бранислав Нушиќсрпски комедиограф, сатиричар и критичар.
1892  Марина Цветаева — руска и советска поетеса.
1917  Валтер Лорд — американски писател.
1922  Нилс Лидолм — шведски фудбалер.
1928  Диди — бразилски фудбалер.
1939  Пол Хоган — австралиски глумец.
1949  Сигурни Вивер — американскаглумица.
1965  Мат Бјонди — американски пливач.
1968  Звонимир Бобан — хрватски фудбалер.
1970  Мет Дејмон — американски глумец.
1978  Дарко Станиќ — српски ракометар.
1980  Роберт Вречер — словенечки велосипедист.
1980  Ник Канон — американски глумец.
1985  Бруно Марс — американски пејач.
1993  Габриње Мугуруса — шпанско-венецуелска тенисерка.
1993  Барбара Палвин — унгарски модел.
1997  Бен Вајт — англиски фудбалер.
1999  Ѓорѓе Петровиќ — српски фудбалски голман.

Починале:

1652  Џон Грејвсанглиски математичар.
1754  Хенри Филдинг — англиски писател.
1897  Алексеј Саврасовруски уметник.
1967  Ернесто Че Гевара — јужноамерикански комунистички револуционер.
1970  Жан Жионо — француски писател.
1992  Вили Брант — западногермански политичар, претседател на Социјалдемократската партија на Германија.
2004  Жак Дерида — француски филозоф.

Празници:

* Јом Кипур започнува на зајдисонце (јудаизам).