Роберт Вречер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роберт Вречер
Вречер на Трката околу Словенија 2011
Лични податоци
Цело име Роберт Вречер
Роден 8 октомври 1980 (1980-10-08) (38 г.)
Цеље, Словенија
Висина 1,82 м
Маса 68 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Предарлска
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2006–2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014-
Раденска-Пауербар
Адрија Мобил
Перутнина Птуј
Obrazi Delo Revije
Тим Предарлска
Еускалтел-Еускади
Тим Предарлска
Последна промена
25 ноември 2014

Роберт Вречер (словенечки: Robert Vrečer; р. 8 октомври 1980) — поранешен словенечки професионален друмски велосипедист, кој возел професионално од 2006 до 2014 година.

По позитивниот тест на кломифен,[1][2] Вречер бил суспендиран, на дваесет месеци, на 30 јули 2014 година.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
9. Трофео Зсшди
2009
2. ГП Крањ
10. Трофео Зсшди
2010
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Истарски пролетен трофеј
1. Пролог
1. Етапа 2
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Трка околу Словачка
1. Етапа 4
1. Етапа 5
8. Трофео Зсшди
2011
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Шлакјем Гродув Пјастовскич
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Истарски пролетен трофеј
1. Пролог
1. Етапа 2
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Пролог
7. Национално друмско првенство
2012
1. Jersey yellow.svg Трка околу Грција
1. Етапа 1
1. Национално хронометарско првенство
2. Гран Премио Нобили Рубинетерие
3. Дуо Норман
3. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Национално друмско првенство
2013
Тур де Свис
1. Црвена маичка Планински пласман
1. Сина маичка Спринтерски пласман

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Марко Уршич. „Dopingirani Vrečer molči“, „Slovenske Novice“, Delo, 10 април 2014 (посет. 1 септември 2014 г). (на словенечки)
  2. Felix Griep. „Doping-News: Verfahren gegen Robert Vrecer eröffnet - positiver Test bei Polen-Rundfahrt 2013“, „Radsport-News“, Sport Aktiv Media GmbH, 9 април 2013 (посет. 1 септември 2014 г). (на германски)
  3. List of Dopers and Suspensions“, „Светска турнеја UCI“, Меѓународен велосипедистички сојуз (посет. 2 септември 2014 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]