Дарко Станиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарко Станиќ
Дарко Станић
DarkoStanic1.png
Лични податоци
Роден(а) 8 октомври 1978 (1978-10-08) (42 г.)
Мојковац, СФРЈ
Националност србин
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.90 м
Тежина 90 кг
Позиција голман
Клупски податоци
Тековен клуб РК Металург
Број 12
Репрезентација 1
  Србија 59 (0)[1]
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 16 декември 2011

Дарко Станиќ (роден 8 октомври 1978 во Мојковац)[2] е српски ракометен голман, кој игра за српскиот национален тим.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во ноември 2014 година, по финансиската криза во РК „Металург“, Станиќ го напуштил клубот и преминал во германскиот клуб „ББМ Битигхеим“. Несогласувањата меѓу Станиќ и раководството на РК „Металург“ започнале кон крајот на сезоната 2013-2014, а продолжиле и во следната сезона, поради што Станиќ одиграл само еден натпревар за „Металург“ во Лигата на шампионите на ЕХФ.[3]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На Европско првенство во ракомет за мажи 2012, одржано во Србија, Станиќ бил прогласен за најдобар голман на турнирот.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2012 Men's EHF European Championship Official Squad List“ (PDF). European Handball Federation. 16 December 2011. Посетено на 1 February 2012.
  2. „Darko Stanić Profile“. European Handball Federation. Посетено на 1 February 2012.
  3. „Станиќ ќе го спасува од испаѓање бундеслигашот Битигхеим“, Дневник, година XVIII, број 5609, среда, 5 ноември 2014, стр. 22.
  4. „All Star Team announced“. EHF EURO 2012 official website. 29 January 2012. Посетено на 1 February 2012.