Прејди на содржината

1 октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија

1 октомври — 274-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (275-и во престапна година). Остануваат 91 денови до крајот на годината.

<< октомври >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
2024

Настани:

331 п.н.е.  Александар Македонски го победил Дариј III во Битката кај Гавгамела.
1795  Белгија е освоена од Франција.
1827  Руската армија под водство на Иван Паскевич го освојува Ереван, завршувајќи го милениумот на муслиманска доминација во Ерменија.
1869  Австрија ги издава првите разгледници во светот.
1880  Првата фабрика за електрични светилки е отворена од Томас Едисон.
1891  Во САД, Калифорнија, се отвора Стенфорскиот универзитет.
1908  Форд го претставува „Модел Т“, првиот автомобил кој се произведувал на лента. Со цена од 825 долари, продадени се над 15 милиони возила во текот на 19-годишното производство.
1943  Околу 4.000 балисти, заедно со германски офицери и војници, на планината Буковиќ, Кичевско, извршија напад врз слободната територија на Западна Македонија.
1943  Петтата армија на САД го зазема Неапол (Италија).
1949  Водачот на Комунистичката партија Мао Це Тунг го прогласил создавањето на Народна Република Кина.
1989  Во Данска е озаконет истополовиот брак. Според данскиот закон, се вика „регистрирано партнерство“.

Родени:

205  Александар Северримски цар.
1207  Хенри IIIкрал на Англија.
1507  Џакомо Бароци да Вињолаиталијански архитект и теоретичар.
1644  Алесандро Страделаиталијански композитор.
1754  Павле I — руски цар.
1791  Сергеј Аксаковруски писател.
1891  Анѓел Динев — македонски општественик и публицист.
1904  Владимир Хоровиц — американски пијанист и композитор.
1920  Шерафетин Неби — македонски глумец.
1927  Том Босли — американски глумец.
1936  Данкан Едвардс — англиски фудбалер.
1943  Хусто Хорхе Падрон — шпански поет.
1945  Дони Хатавеј — американски џез и блуз музичар.
1946  Сервет Авзиу — македонски политичар.
1946  Дејв Холанд — англиски џез-музичар.
1946  Александар Кујунџиски — македонски писател.
1954  Мартин Стрелсловенски пливач.
1954  Дончо Димовски — македонски математичар.
1965  Андреа Гардини — италијански одбојкар.
1966  Жорж Веа — либериски фудбалер и политичар.
1969  Николаос — принц на Грција.
1972  Стевче Алушевски — македонски ракометар.
1981  Жулио Баптиста — бразилски фудбалер.
1983  Мирко Вучиниќ — црногорски фудбалер.
1985  Хосе Ерада — шпански велосипедист.
1987  Ваут Пулс — холандски велосипедист.
1987  Гжегож Ломач — полски одбојкар.
1989  Адам Блајт — британски велосипедист.
2001  Мејсон Гринвуд — англиски фудбалер.

Починале:

1404  Папа Бонифациј IXримски папа.
1684  Пјер Корнеј — француски писател.
1708  Џон Блоубритански композитор.
1808  Карл Готхард Лангханс — пруски архитект.
1923  Ефрем Чучков — македонски револуционер и војвода од ВМРО.
1970  Петар Коњовиќ — српски композитор.
1979  Прегуњо — бразилски фудбалер.
1984  Благоје Марјановиќ — српски фудбалер.
1986  Тришо Стојановски — македонски писател.
1988  Павле Вуисиќ — југословенски и српски глумец.
1994  Пол Лорензен — германски филозоф.
2003  Анте Поповски — македонски поет.
2007  Ал Ертер — американски атлетичар.