Локални избори во Македонија (2013)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Локални избори 2013 година
Македонија
24 март 2013 (прв круг)
7 април (втор круг)

  ВМРО-ДПМНЕ-Лого.svg BDI.jpg Logo of the SDUM.jpg
Партија ВМРО-ДПМНЕ ДУИ СДСМ
Број на гласови - - -
Процент - - -

  Logo pdsh.jpg
Партија ДПА Независни кандидати СНСМ
Број на гласови - - -
Процент - - -
Резултати од локалните избори 2009. Градоначаници по општини и партија.
Резултати од локалните избори 2013. Градоначаници по општини и партија.

Локалните избори 2013 во Република Македонија се оддржале на 24 март и 7 април 2013 со цел избирање на кандидати за советници и градоначалници во општините во Република Македонија. Изборите биле распишани на 11 јануари 2013 од страна на спикерот на парламентот, Трајко Вељаноски. Во избирачкиот список за гласање на биле запишани вкупно 1.743.403 избирачи[1].

Позадина[уреди | уреди извор]

Пратеничката група на СДСМ инсистирала заедно со локалните да се одржат и парламентарни избори, но ова било одбиено од страна на владеачката партија ВМРО ДПМНЕ со нивниот лидер Никола Груевски. На распишувањето на изборите му претходело и собраниски бојкот од страна на СДСМ поради настаните од 24 декември. Во почетокот на март, во Македонија пристигнала европска делегација за надминување на политичката криза. По неколкучасовни разговори со политичките лидери, еврокомесарот Штефан Филе, известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит и поранешниот претседател на Европскиот парламент Јежи Бузек, лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски се согласил да учествува на престојните избори[2].

Кампања[уреди | уреди извор]

Изјави[уреди | уреди извор]

Никола Груевски И овојпат, во овој втор изборен круг победија делата, победи ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија, победија работата, остварените ветувања, победи остварениот однос кон граѓаните, работата и трудот, победи концептот кој со труд, со остварувања, со работа и со одговорен пристап кон работата, искрен однос кон народот во минатите години неуморно работеше и неуморно создаваше дела. Територијалната поделба во 2004 година за која што ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија укажуваше дека не е соодветнана, се покажа како кобна на овие избори за Кичево и Струга. Ние како влада остануваме максимално да помагаме и на Струга и на Кичево како неотуѓив дел од нашето ткиво.
Бранко Црвенковски Овие избори не поминаа во фер и демократска атмосфера и затоа тие се нелегитимни. Работите во нашава земја нема да излезат на арно, за жал не е далеку денот кога ќе треба да се плати огромна цена за овие погрешни политики, а цената ќе ја платиме сите. И за тоа сите што мислат дека на овие избори СДСМ беа поразени, сакам да им кажам дека грдно се лажат, на овие избори губи нашиот народ и целата наша земја.
Али Ахмети Ова е најголема победа во нашата историја. Освен ова, ДУИ и нејзините активисти помогнаа и за голема победа на Зијадин Сеља во Струга.
Мендух Тачи Не беше невозможна мисија, туку нерамноправна борба, со многу притисоци и уцени од сите сегменти на власта, на ДУИ. Непринципиелно се здружија со македонските партии, со ВМРО, со СДСМ, па и НДП на Руфи Османи.
Граѓанска асоцијација МОСТ Според извештаите и информациите добиени од набљудувачите и од 27 регионални координатори, прелиминарната оценка на Граѓанската асоцијација МОСТ е дека гласањето на 7-ми април беше спроведено во генерално мирна атмосфера со незначително намален број на нерегуларности, но во околности во кои се покрена прашањето околу квалитетот на Избирачкиот список и довербата во истиот. Најчести нерегуларности за кои известуваа нашите набљудувачи се: семејно гласање, некористење на УВ ламбата и спрејот, фотографирање на гласачките ливчиња, како и непочитување и злоупотреба на процедурата за гласање на лица кои не можат да гласаат сами. Обврска на избирачките одбори е да ги спречат ваквите нерегуларности.

Резултати[уреди | уреди извор]