Зијадин Села

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зијадин Села
Градоначалник на Општина Струга
На должноста
2013–2017
Претходник Рамиз Мерко
Наследник Рамиз Мерко
Лични податоци
Роден(а) 1972
Ливада, Струшко
Националност Албанец
Партија Движење за реформи - ДПА
Професија специјалист по интерна медицина
Вероисповед муслиман

Зијадин Села (албански: Ziadin Sela; роден во 1972 во Ливада, Струшко) — градоначалник на Општина Струга во периодот 2013–2017 година.[1] На локалните избори во 2013 Села го победил заедничкиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Владимир Кочовски со околу 5.000 гласови разлика.[2] По изборните резултати имало 15 жалби од страна на ВМРО-ДПМНЕ до ДИК, но комисијата прифатила само две кои не влијаеле врз конечниот резултат.[3]

Една од првите негови мерки по преземањето на градоначалничката функција било уривање на сите дивоградби сместени долж кејот на реката Црн Дрим.[4] На парламентарните избори 2016 година коалицијата предводена од него, Алијанса за Албанците, учествувала на изборите на кои Села бил избран за пратеник во македонското Собрание.

Медицинска кариера[уреди | уреди извор]

Што се однесува до неговата професионална кариера, тој по професија е лекар, специалист интернист. Започнал како специјализант работејќи во Црвениот крст, а потоа преминал во општата болница во Струга. Со запливувањето во политичките води, извесен период бил и директор на Државен санитарен и здравствен инспекторат, а потоа станал пратеник. Зијадин Села е оженет и татко на две малолетни деца.[5]

Контроверзност[уреди | уреди извор]

Пред да стане градоначалник, Села бил пратеник во македонскиот Парламент во периодот 2011-2013. За време на неговиот пратенички мандат предизвикал големо медиумско внимание со неговата радикална изјава во врска со законот за македонските бранители, заканувајќи се дека ќе го запали парламентот.[6]

На 11 јули 2014 г. Села бил еден од предводниците на поголема група демонтранти во Скопје поради судската пресуда за сторителите на убиствата кај Смилковското Езеро. Групата скандирала „УЧК“, и „Етничка Албанија“, иако во извештајот не се наведува дали Села скандирал заедно со нив.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „др. Арбен Лабеништи му ја честита победата на др. Зијадин Села“ (на македонски). ТВ Спектра. Понеделник, 25 Март 2013. http://www.spektra.com.mk/lokalni/dr-arben-labenishti-mu-ja-cestita-pobedata-na-dr-zijadin-sela. посет. 24 мај 2013 г. 
  2. „Зијадин Села е градоначалник на Струга“ (на македонски). Дојче Веле. 13 април 2013. http://www.dw.de/%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0/a-16741784. посет. 24 мај 2013 г. 
  3. „Зијадин Села е нов градоначалник на Струга“ (на македонски). Плус Инфо. 13 април 2013. http://www.plusinfo.mk/vest/88531/Zijadin-Sela-e-nov-gradonachalnik-na-Struga. посет. 24 мај 2013 г. 
  4. „Зијадин Села ќе ги урива дивоградбите крај кејот на Дрим“. МКД.мк. 15 Мај 2013. http://www.mkd.mk/makedonija/politika/zijadin-sela-kje-gi-uriva-divogradbite-kraj-kejot-na-drim. посет. 24 мај 2013 г. 
  5. „Зијадин Села ќе го лечи срцето на Струга“. Охрид Тајмс. 25 април 2013. http://www.ohridtimes.mk/vesti/zijadin-sela-k-e-go-lechi-srtseto-na-struga/2013/04. посет. 24 мај 2013 г. 
  6. „Зијадин Села се закани дека ќе го запали парламентот“. Сител. 8 ноември 2012. http://www.sitel.com.mk/zijadin-sela-se-zakani-deka-kje-go-zapali-parlamentot. посет. 24 мај 2013 г. 
  7. Демонстрантите дојдоа до Мавровка и седнаа на земја“, РСЕ, 11 јули 2014 (посет. 11 јули 2014 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]