Демократски сили на Ромите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демократски сили на Ромите
ВодачШабан Салиу
Основана2006
ШтабСкопје, Република Македонија
ИдеологијаЗаштита на правата на Ромите во Македонија
Боизелена
Мрежно место
www.dsr.org.mk/
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Демократски сили на Ромитемакедонска политичка партија на Ромите во Македонија. Партијата е основана во 2011 година. Претседател на партијата е Шабан Салиу

Учество на избори[уреди | уреди извор]

Партијата од своето основање во 2006 година учествувала во коалицијата прдводена од ВМРО-ДПМНЕ на четири парламентарни избори (2006, 2011, 2014 и 2016). Партијата имала едно пратеничко место во Собранието во периодот помеѓу 2006 и 2008 година кое го добил водачот на партијата, Шабан Салиу.[1]

На парламентарните избори во 2020 година, партијата учествувала во коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пратенички состав 2006-2008, официјален портал на Собранието на Република Македонија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]