Андреј Жерновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андреј Жерновски
Andrejzernovski.JPG
Градоначалник на Општина Центар
На должноста
2013 – во служба
Претходник Владимир Тодоровиќ
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 26 ноември 1968
Скопје
Националност Македонец
Партија ЛДП
Сопружник Олгица Жерновска
Установа Универзитет „Св. Кирил и Методиј“
Професија Градежен инженер
Вероисповед Православен

Андреј Жерновски (роден на 26 ноември 1968 во Скопје) е македонски политичар и актуелен градоначалник на Општина Центар.[1] Тој исто така ја извршува и претседателската функција во неговата партија ЛДП, а пред тоа бил нејзин потпретседател.[2]

Првото негово политичко искуство било како советник во Советот на Град Скопје (1996-2000). Следните две години бил советник на тогашниот градоначалник на Град Скопје, Ристо Пенов. Жерновски потоа бил пратеник во Собранието на Република Македонија во три мандати (2002-2006, 2006-2008, 2008-2011). По професија е дипломиран градежен инженер, а живее во Скопје. Оженет е и е татко на две деца.

Беше кандидат за градоначалник од опозицискиот „Сојуз за иднината“ на локалните избори 2013, каде бил прогласен за победник во Центар по три изборни круга.[3] За противкандидат го имал Владимир Тодоровиќ, кој се тркал за втор градоначалнички мандат, а по прегласувањето Жерновски остварил победа со околу 3 илјади гласови разлика.[4] По преземањето на новата функција, Жерновски најавил ревизија на проектот „Скопје 2014“ со цел да се истражат финансиските детаљи и склучени договори на општината.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Андреј Жерновски го освои Центар“ (на македонски). МКД.mk. 23 април 2013 - 22:09. http://www.mkd.mk/makedonija/politika/andrej-zhernovski-ja-osvoi-centar. конс. 23 април 2013 г. 
  2. „Андреј Жерновски“ (на македонски). Мојот Избор.мк. http://www.mojotizbor.mk/arhiva/informacii/politicki-kandidati/kandidati-po-podnesiteli/81-kandidati/111-andrej-zernovski.html. конс. 23 април 2013 г. 
  3. „Жерновски победи во Центар, ВМРО-ДПМНЕ го призна поразот“ (на македонски). Радио Слободна Европа. вторник, април 23, 2013 Скопје 22:13. http://www.makdenes.org/content/article/24964419.html. конс. 23 април 2013 г. 
  4. „ДИК: Жерновски победник во Центар“ (на македонски). НОВА. 8 април. http://novatv.mk/index.php?navig=8&vest=2414&cat=2. конс. 23 април 2013 г. 
  5. „Жерновски објавува почеток на ревизијата на „Скопје 2014““ (на македонски). НОВА. 18 мај 2013. http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=3656. конс. 21 мај 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]