Српска напредна странка во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Српска напредна странка во Македонија
СНСМ
ВодачДрагиша Милетиќ
Основана2009
ШтабСкопје
Идеологијадесен центар
Боисина, бела, црвена
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Српска напредна странка во Македонија (СНСМ; српски: Српска напредна странка у Македонији) — политичка партија која е регистрирана и делува во рамките на политичките процеси во Република Македонија.

Целна ориентација[уреди | уреди извор]

Целите на партијата се заштита и унапредување на политичките, културните, социјалните и економски права на Србите во Република Македонија со легитимно делување во тековниот, со Уставот и соодветните закони и други легални акти, одреден политички амбиент.

Политички настап[уреди | уреди извор]

Континуитетот на Српската напредна странка во Македонија се следи од 15-08-2009 година до денес. На локалните избори во 2009 година партијата се здобива со места во локалната самоуправа во Кумановско, каде партијата овозможи и српскиот јазик да биде во официјална употреба во 2010 и Скопска Црна Гора[1], додека на вонредните парламентарни избори во 2011 година, нејзиниот тогашен претседател Драгиша Милетиќ добива пратенички мандат во коалиција предводена од СДСМ.[2]

Партиски конгрес 2014 година[уреди | уреди извор]

На првиот конгрес на СНСМ во Куманово, одржан на 9. Март 2014, во присуство на овластени делегати, за претседател на СНСМ е избран Ване Величковиќ и е легитимирана новата партиска хиерархија - за заменик-претседател е избран Ќира Пирковиќ и за генерален секретар Игор Димитријевиќ. Драгиша Милетиќ не го признава кумановскиот конгрес и на собир на месниот одбор во с. Бањани присутните приврзаници го реизбираат за претседател.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „И српскиот јазик во службена употреба“. Архивирано од изворникот на 2011-07-27. Посетено на 2014-04-19.
  2. Биографија на Драгиша Милетиќ од мрежното место на Собранието на РМ пред самораспуштањето 2014
  3. ПРЕВИРАЊАТА ВО СНС - ВЕЛИЧКОВИЌ ГО ИМА ЧЛЕНСТВОТО, МИЛЕТИЌ ПЕЧАТОТ? Телма тв, 10.03.2014

Поврзано[уреди | уреди извор]