Трајно македонско радикално обединување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трајно македонско радикално обединување
ТМРО
ВодачВанчо Шехтански
Основанасептември 2002[1]
ШтабСкопје, Република Македонија
Идеологијадесница
конзервативизам
ултранационализам
Меѓународна припадностнема
Европска припадностнема
Боицрвена, жолта, сина
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Трајно македонско радикално обединување (ТМРО)македонска политичка партија со десна ориентација, чие име е блиско со името на историската македонска револуционерна организација ТМРО. Претседател на партијата е Ванчо Шехтански.

Политичка активност[уреди | уреди извор]

Партијата за првпат учествувала на избори самостојно во 2006, кога освоила околу 1.600 гласови[2] исто како и на парламентарните избори во 2008 кога освоила двестотини гласови повеќе (околу 1.800)[3]. На парламентарните избори во 2011 година партијата влегува во коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ и учествува во истата на наредните два парламентарни избори (2014 и 2016).

Наводи[уреди | уреди извор]