Роми обединети од Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роми обединети од Македонија
(РОМ)
Водач Ерџан Селими
Генерален секретар Северџан Едип
Основана септември 2013[1]
Штаб Скопје, Република Македонија
Идеологија Заштита на правата на Ромите во Македонија
Бои бела, зелена, црвена
Мрежно место
www.rom.org.mk
Политика на Република Македонија
Партии
Избори

Роми обединети од Македонија (РОМ) — политичка партија во Република Македонија. Партијата била формирана во 2013 година, а нејзин претседател е Ерџан Селими. Партијата е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]