Нова либерална партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова либерална партија
НЛП
Водач Драган Василески
Генерален секретар Михаил Давидовски
Основач Зоран Крстевски
Основана 2009
Бои жолта, сина и бела
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Нова либерална партија (НЛП)македонска политичка партија. Партијата учествува во коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ од 2011 година.[1]

Учество на избори[уреди | уреди извор]

Од своето формирање во 2009 година, партијата учествувала во изборните коалиции предводени од ВМРО-ДПМНЕ на три парламентарни избори и тоа во 2011, 2014 и 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]