Партија за европска иднина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партија за Европска Иднина
Водач Фијат Цаноски
Идеологија Центар
Меѓународна припадност нема
Европска припадност нема
Бои сина, жолта и зелена
Мрежно место
http://www.pei.org.mk
Знаме
PEI zname.gif
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Партијата за европска иднина (ПЕИ) е македонска политичка партија на политичкиот центар, формирана во Скопје на 16 април 2006 година.[1] На парламентарните избори одржани во 2006 година освоила едно пратеничко место во Собранието на Македонија.[2] Учествува во составот на Владата на Македонија, заедно со ВМРО - ДПМНЕ, ДПА, ЛП, СПМ, НСДП и ДОМ. Лидер на ПЕИ е Фијат Цановски.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Вo Струга ќе се формира партија на Македонците муслимани“ (на македонски). Канал 5. 16 април 2006. http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=14589&egId=13. посет. 10 јануари 2010 г. 
  2. „Резултати од избор на пратеници во Собранието на Република Македонија одржани на 5 јули 2006 година“ (на македонски). Собрание на Република Македонија. http://www.sobranie.mk/?ItemID=071CC8D16057A44599D1717A6C867A46. посет. 10 јануари 2010 г. 
  3. Светомир Шкариќ, Уставно право, Скопје, 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]