Македонска алијанса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонска алијанса
Водач Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски[1]
Основач Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски
Основана 1996[2]
Штаб Скопје, Република Македонија
Идеологија Национализам
конзервативизам
Бои црвена и жолта
Мрежно место
www.mkalijansa.org.mk
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Македонска алијансамакедонска десничарска партија. Претседател на партијата е Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски. Партијата е основана во 1996.

Македонска алијанса е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]