Нова социјалдемократска партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова социјалдемократска Партија
Водач Тито Петковски
Основана ноември 2005
Штаб Скопје
Идеологија социјалдемократија
либерализам
Политичка положба левицца
Меѓународна припадност нема
Европска припадност нема
Бои сина, жолта
Мрежно место
http://www.nsdp.org.mk
Знаме
Nsdp zname.png
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Нова социјалдемократска партија (НСДП) е партија со социјалдемократска ориентација. Нејзин претседател е Тито Петковски, кој во ноември 2005 се отцепи од СДСМ[1][2].

Своето основачко собрание НСДП го одржа на 30 ноември, а основачкиот конгрес на 17 декември 2005.

Според Петковски НСДП ќе посвети посебно внимание на надминувањето на сиромаштијата во Република Македонија и на заштитата на правата на работниците. Како што тој истакна на Основачкиот конгрес: „Не смее да се случи во држава, која по својот Устав е социјална, правата на работниците да бидат во втор план, а на функционерите во прв.“

На парламентарните избори во 2006 година НСДП настапи самостојно, освојувајќи 6% од гласовите и 7 пратенички мандати, но по изборите влезе во владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Од пратеничкиот состав на НСДП во текот на мандатот две пратенички, Јагнула Куновска и Мирјана Секуловска, преминаа во ВМРО-ДПМНЕ.

На предвремените парламентарни избори во 2008 година, НСДП настапи во коалиција со СДСМ, освојувајќи 3 мандати. Веднаш по изборите, поради незадоволство од напуштањето на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ, партијата ја напуштија Лазар Еленовски, Веле Митановски, Вера Рафајловска и Живко Јанкуловски. Првите тројца ја формираа Социјалдемократската унија, а Јанкуловски - Партијата на обединетите демократи на Македонија.

НСДП настапи во коалицијата со СДСМ и на парламентарните избори во 2011 година, кога освои 4 мандати.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Светомир Шкариќ, „Уставно право“, Скопје, 2006.
  2. Gordana Siljanovska-Davkova, "Makedonske političke partije kroz prizmu ideologije", Beograd, 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]