Граѓанска опција за Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Граѓанска опција за Македонија
ВодачСтевчо Јакимовски[1]
Генерален секретарКрсте Петревски
Основана2013
Штабул. Прашка бр. 21 влез 1, локал 2 и 3, Скопје, Република Македонија
ИдеологијаЦентар
Боибела, црвена, сива
Собрание
1 / 120
Општини
1 / 80
Мрежно место
www.grom.mk
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Граѓанска опција за Македонија - ГРОМ — политичка партија од Република Македонија. Претседател на партијата е Стевчо Јакимовски.

Учество на избори[уреди | уреди извор]

Партијата на претседателските избори во 2014 имала свој кандидат за претседател, Зоран Поповски, кој освоил 31.368 гласови или 3,61% од вкупниот број гласови. На парламентарните избори во 2014 година, партијата учествувала самостојно и освоила едно пратеничко место.

На парламентарните избори во 2016 година, партијата учествувала во коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ и освои две пратенички места.

На парламентарните избори во 2020 година во коалиција со ВМРО ДПМНЕ и освои 1 пратенички мандат.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]