Партија за економски промени 21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Партија за економски промени 21
ВодачБилјана Јовановска
Основана15 јуни 2013[1]
ШтабСкопје, Република Македонија
ИдеологијаЕкономија
Боибела и портокалова
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Партија за економски промени 21 (ПЕП 21)македонска политичка партија. Партијата била основана на 15 јуни 2013. Претседател на партијата е Билјана Јовановска, поранешен член на ВМРО-НП и Обединети за Македонија.

Учество на избори[уреди | уреди извор]

Партијата за првпат учествувала самостојно на парламентарните избори во 2014 година на кои освоила 1.281 гласови или 0,1% од вкупниот број на гласови. На парламентарните избори во 2016 година партијата била дел од коалиција предводена од СДСМ.

Наводи[уреди | уреди извор]