Партија за демократски просперитет на Ромите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Партија за демократски просперитет на Ромите
ВодачАксел Ахмедовски
Основана17 февруари 2019
ШтабДелчево
ИдеологијаЗаштита на правата на Ромите во Македонија
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Партија за демократски просперитет на Ромитемакедонска политичка партија. Партијата била основана на 17 февруари 2019, а на Основачкото собрание за претседател на партијата бил избран Аксел Ахмедовски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]