Интегра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Интегра
ВодачЉупчо Ристовски
Гесло„САМО НАЈДОБРОТО ЗА МАКЕДОНИЈА, Е ДОВОЛНО ДОБРО...“
Основана9 март 2019
ШтабСкопје
Идеологијаконзервативизам
национализам
демохристијанство
либертарианизам
Полит. положбаЦентар-десно
Боицрна, црвена, бела
Собрание
0 / 120
Општини
0 / 80
Мрежно место
integra.org.mk
Политика на Македонија
Политички партии
Избори

Интеграмакедонска конзервативна политичка партија со демохристијанска идеологија со десничарска ориентација. Основните заложби ѝ се возвраќање на основните човекови вредности, промовирање на семејните и традиционални вредности, чување на македонскиот национален идентитет, материјлна благосостојба и квалитет на животот.

Иницијативата за формирање на Интегра е од активисти и поединци. Членка е на Институтот за доблесна и вредносна политика.

Како надворешен член на Европското Христијанско Политичко Движење преку политичката група на Коалицијата на Конзерватори и Реформисти во Европскиот Парламент.

На парламентарните избори во 2020 година, партијата освојила 12.291 гласови или 1.35% од гласовите. но не освојила пратенички мандат.

Организација[уреди | уреди извор]

Прв човек во партијата е Љупчо Ристовски. Регистрирана е на 9 март 2019 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Нова политичка партија „Интегра“ Оваа политичка партија изнедри токму од македонските интелектуални и политички чисти поединци, кои со својот стекнат интелектуален и професионален афторитет, спремни се да ја поведат државата кон по светла иднина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]