Партија за движење на Турците во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партија за движење на Турците
(ПДТ)
ВодачАднан Ќахил
Основана1992
ШтабСкопје
Боицрвена
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Партија за движење на Турците во Македонија (ПДТ) — политичка партија на етничките Турци во Македонија основана во 1992 година.[1] Претседател на партијата е Аднан Ќахил, кој воедно е и министер без ресор во владата на Зоран Заев. Енес Ибрахим е генерален секретар на партијата и воедно пратеник во Собранието на Република Македонија. Партијата за движење на Турците на парламентарните избори во 2016 настапила во коалиција со СДСМ.


парламентарните избори во 2002 година партијата во колиција на ВМРО ДПМНЕ и освоји 1 пратенички мандат.

парламентарните избори во 2006 година во коалиција на ВМРО ДПМНЕ не освоји пратенички мандат.

парламентарните избори во 2008 година партијата не учесвувала.

парламентарните избори во 2011 година партијата влезе во коалиција со СДСМ не освоји пратенички мандат. На изборите 2014, 2016 и 2020 во коалиција на СДСМ и освји 1 пратенички мандат.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]