Партија за движење на Турците во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партија за движење на Турците
(ПДТ)
ВодачАднан Ќахил
Основана1992
ШтабСкопје
Боицрвена
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Партија за движење на Турците во Македонија (ПДТ) — политичка партија на етничките Турци во Македонија основана во 1992 година.[1] Претседател на партијата е Аднан Ќахил, кој воедно е и министер без ресор во владата на Зоран Заев. Енес Ибрахим е генерален секретар на партијата и воедно пратеник во Собранието на Република Македонија. Партијата за движење на Турците на парламентарните избори во 2016 настапила во коалиција со СДСМ.


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]