Српска странка во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Српска странка во Македонија
ВодачМирослав Јовановиќ
Основана12 март 2014
ШтабКуманово, Република Македонија
Боисина, бела, црвена
Собрание
1 / 120
Општини
0 / 80
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Српска странка во Македонија (српски јазик: Српска странка у Македонији) — политичка партија на Србите во Македонија. Формирана е на 12 март 2014 година. Претседател на оваа партија е Мирослав Јовановиќ.

Историја[уреди | уреди извор]

По формирањето, ССМ стапува во коалиција со СДСМ на парламентарните избори во 2014, 2016 и 2020 година. На парламентарните избори во 2016 и 2020 година, ССМ освојува едно пратеничко место.[1],[2]

Обележје на партијата[уреди | уреди извор]

Обележјето на партијата е составено од народното знаме на Србија каде што во центарот се наоѓа малата верзија на грбот на Србија без круна. Во белото поле од знамето е испишано името на партијата.

Наводи[уреди | уреди извор]