Левица (политичка партија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Левица
ВодачПленумот на партијата
Претседател: Димитар Апасиев
Основана14 ноември 2015
ШтабСкопје
ИдеологијаДемократски социјализам
Анти-НАТО Имеријализам
Политичка положбаЛево крило
Боицрвена, бела
Собрание
2 / 120
Општини во Македонија
0 / 80
Мрежно место
levica.mk
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Левицамакедонска политичка партија со левичарска ориентација. Основните заложби ѝ се борбата за работнички права и социјална правда, за демократизација на сите сфери на живеењето.

Иницијативата за формирање на Левица потекнала од членови на Движењето за социјална правда „Ленка“, членови на левичарското движење „Солидарност“, членови на Комунистичката партија на Македонија, синдикалци, активисти и поединци левичари. Левица има колективно претседателство, Президиум, составен од седум членови со императивен мандат.[1] Регистрирана е на 25 февруари 2016 година, а иницијативата за формирање на партијата била објавена на 14 ноември 2015 година.[2]

Левица ја поддржала Шарената револуција, започната по аболиција од претседателот Ѓорге Иванов, и зела активно учество во истите. На двајца членови на Левица, еден од нив дел од Президиумот, им била одредена мерка куќен притвор заради учество на протестите.[3]

На парламентарните избори во 2016 година партијата настапила самостојно освојуваќи околу 12.000 гласови односно 1% од вкупните гласови. Левица на локалните избори во 2017 година, освоиле 3 советнички места.

Изборни резултати[уреди | уреди извор]

Парламентарни избори
Година Број на гласови % на гласови Број на мандати +/–
2016 12.120 1,05%
0 / 120
Нова партија
2020 37.426 4,10%
2 / 120
+2

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]