Сојуз на Ромите од Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сојуз на Ромите од Македонија
(СРМ)
Водач Амди Бајрам
Основана 1996
Штаб Скопје, Република Македонија
Идеологија Заштита на правата на Ромите во Македонија
Бои виолетова, жолта, бела
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Сојуз на Ромите од Македонија (СРМ) — македонска политичка партија чиј претседател е Амди Бајрам. Партијата е основана во 1996.

Историја и учество на избори[уреди | уреди извор]

Партијата по своето формирање во 1996 за прв пат самостојно учествувала на парламентарните избори во 1998, каде што освојува 3.577 гласови (0,3%) во првиот, односно 7.294 (0,9%) гласови во вториот круг со тоа освојувајќи 1 пратеничко место, кое претставува прво пратеничко место кое што е освоено од партија на Ромите во Република Македонија.[1] Партијата го губи пратеничкото место на следните парламентарни избори во 2002.[2] На парламентарните избори 2006 партијата се приклучила на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и повторно освојува едно пратеничко место.[3] Партијата продолжила да учествува во коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и на парламентарните избори во 2008, 2011, 2014 и 2016. На сите овие избори партијата освојувала по едно пратеничко место.[4][5][6][7]

Во 2017 година, по повеќегодишно учество во коалициите предводени од страна на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на партијата, Амди Бајрам изјавил дека партијата нема повеќе да учествува во коалицијата.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]