Алијанса за Албанците

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алијанса за Албанците
Водач Зијадин Села
Генерален секретар Арбен Таравари
Гесло Промените веќе доаѓаат
албански: Ndryshimi tashmë po vjen
Основана 20 ноември 2016
Штаб Скопје
Идеологија заштита на правата на Албанците во Македонија
Бои бела, жолта, виолетова
Собрание
3 / 120
Општини
3 / 80
Мрежно место
Aleanca për Shqiptarët
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Алијанса за Албанците (албански: Aleanca për Shqiptarët) — политичка коалиција основана на 20 ноември 2016 во Скопје. Нејзин претседател е Зијадин Села, а генерален секретар е Арбен Таравари. Во коалицијата учествуваат партиите ДР-ДПА, Единство, и НДП.[1] На парламентарните избори во 2016, Алијанса за Албанците освоила три пратеници и околу 35 илјади гласови.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]