Социјалдемократска унија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Социјалдемократска унија
(СДУ)
Водач Чедо Николовски
Основач Лазар Еленовски
Основана 21 јуни 2008
Штаб Скопје, Република Македонија
Идеологија Центар
Бои сина, бела, црвена
Мрежно место
www.sdu.org.mk
Знаме
Sdu zname.jpg
Политика на Република Македонија
Партии
Избори

Социјалдемократска унија (СДУ) — политичка партија во Република Македонија. Лидер на партијата е Чедо Николовски. Партијата учествува во коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Историја[уреди | уреди извор]

Партијата настанала по внатрешни поделби во Новата социјалдемократска партија поради повлекувањето од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ по предвремените парламентарни избори во 2008 година.[1] Лазар Еленовски, Веле Митановски и Вера Рафајловска биле иницијатори за создавање на Социјалдемократскиот сојуз. Лазар Еленовски бил претседател на партијата до Вториот конгрес во јуни 2012 година, кога за негов наследник бил избран Чедо Николовски.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]