Прејди на содржината

Движење Беса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Движење Беса
ВодачБиљал Касами
Генерален секретарАфрим Гаши
Основана22 ноември 2014
ШтабСкопје
Идеологијасоцијален конзервативизам
Боибела, црвена, црна
Собрание
3 / 120
Општини
3 / 80
Мрежно место
levizjabesa.mk
Знаме
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Движење Беса (албански: Lëvizja Besa) — политичка партија на Албанците во Македонија, основана на 22 ноември 2014 во Скопје.[1] Претседател на партијата е Биљал Касами, а генерален секретар е Африм Гаши. На парламентарните избори во 2016 година „Беса“ освоила пет пратеници, со што станала втора најголема албанска партија во Собранието.[2] На парламентарните избори во 2020 година, партијата учествувала во коалиција предводена од СДСМ и освојила 4 пратенички мандати. Во парламентарните избори во 2024, партијата била дел од албанската коалицијата ВРЕДИ и освојила 3 пратенички мандати.

Финансиски извештаи[уреди | уреди извор]

Според завршната сметка за 2016 година, партијата остварила приходи од 58.500 евра (од кои, приходите од членарини и донации изнесувале 57.000 евра), нејзините расходи изнесувале 70.000 евра, додека имотот на партијата вредел 12.500 евра.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. БЕСА – нов политички субјект на Албаците во Македонија Архивирано на 24 јануари 2020 г. Нова ТВ (22 ноември 2014)
  2. Победата на ДУИ во сенка на БЕСА и СДСМ Призма.мк (13 декември 2016)
  3. Влатко Стојановски, „ВМРО-ДПМНЕ трупа недвижности, а ДУИ собира сè помалку донации!“, Фокус, број 1124, 21 април 2017, стр. 18-22.