Алијанса за позитивна Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алијанса за позитивна Македонија
(АПМ)
ВодачРубин Земон[1]
ОсновачВладо Бучковски
Основана2014
ШтабСкопје, Република Македонија
Идеологијасоцијалдемократија
Политичка положбаЛево крило
Боицрна, бела, виолетова
Мрежно место
www.pozitivnamk.org
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Алијанса за позитивна Македонија (АПМ)македонска политичка партија. Основач на партијата е поранешниот премиер на Македонија, Владо Бучковски.

Историја[уреди | уреди извор]

Партијата своите почетоци ги забележува како граѓанска организација која што на 1 март 2014 година, преку собирање потписи на 1200 поддржувачи е одлучено да стане партија.[2]

Учество на избори[уреди | уреди извор]

Прво учество на партијата е на парламентартните избори во 2014 година, каде што ја предводи коалицијата „Коалиција за позитивна Македонија“ заедно со Партијата на обединети пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ). На овие избори Коалицијата за позитивна Македонија освоила 10.566 гласови или 0,94% и не успеала да освои пратеничко место.[3]

На парламентарните избори во 2016 година, партијата учествувала во коалиција предводена од СДСМ.

На парламентарните избори во 2020 година, партијата учествувала во коалиција предводена од СДСМ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Претседател, www.pizitivnamk.org“. Архивирано од изворникот на 2017-08-12. Посетено на 2017-06-21.
  2. Алијансата за позитивна Македонија се трансформира во партија, OhridNews.com, 01.03.2014
  3. „Резултати од парламентарните избори во 2014 година, Државна изборна комисија“. Архивирано од изворникот на 2017-06-08. Посетено на 2017-06-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]