Граѓанско демократска унија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Граѓанско демократска унија
ВодачПетар Колев[1]
Основана18 март 2018
ШтабСкопје
Идеологијадесен центар
Мрежно место
https://gdu.org.mk/
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Граѓанско Демократска Унијамакедонска политичка партија. Партијата била основана на 18 март 2018, а на Основачкото собрание за претседател на партијата бил избран поранешниот претседател на здружението „Македонско - бугарско пријателство“, Петар Колев.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]