Партија на обединети демократи на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партија на обединети демократи на Македонија
(ПОДЕМ)
Водач Живко Јанкуловски
Основана 12 јули 2008
Идеологија Левица
Бои сина, жолта, бела
Политика на Република Македонија
Партии
Избори

Партија на обединети демократи на Македонија (ПОДЕМ) — македонска политичка партија.

Политичка активност[уреди | уреди извор]

Партијата за прв пат учествувала самостојно на парламентарните избори во 2011 година каде што освоила 4.395 гласови (0,3%) и не освоила пратенички мандат.[1] На парламентарните избори во 2014 и 2016 партијата учествувала како дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]