Прејди на содржината

Македонски Концепт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонски Концепт
ВодачПетар Богојески
ОсновачПетар Богојески
Основана4 декември 2019
ШтабСкопје
Собрание
0 / 120
Општини во Македонија
0 / 80
Мрежно место
www.makedonskikoncept.mk
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Македонски Концептмакедонска политичка партија која е формирана во 2019 година од страна на Петар Богојески, кој е и претседател на партијата.

Историја[уреди | уреди извор]

Партијата е основана во декември 2019 година, од страна на Петар Богојески.

Таа учествувала самојстојно на парламентарните избори во 2020 година, како нова партија, која освоила 2.575 гласа, односно 0,28% од гласовите.

На парламентарните избори во 2024 година, учествувала во коалиција предводена од ВМРО ДПМНЕ.

Наводи[уреди | уреди извор]