Алтернатива (политичка партија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтернатива
ВодачАфрим Гаши
Основана10 март 2019
ШтабСкопје
ИдеологијаЗаштита на правата на Албанците
Боипортокалова, црна
Собрание
4 / 120
Општини во Македонија
0 / 80
Мрежно место
alternativa.mk
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Алтернативамакедонска политичка партија.

Историја[уреди | уреди извор]

Партијата била формирана на 10 март 2019. За претседател на партијата бил избран Африм Гаши.[1]

На парламентарните избори во 2020 година, партијата настапила во коалиција со Алијанса за Албанците.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Формирана нова политичка партија на Албанците "Алтернатива" во Северна Македонија, TRT Македонски, 10.03.2019“. Архивирано од изворникот на 2020-07-17. Посетено на 2020-07-17.
  2. Алијанса и Алтернатива утре ќе ја заверат коалицијата, 360 степени, 20.02.2020