Партија за интеграција на Ромите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партија за интеграција на Ромите
ПИР
Водач Бајрам Берат[1]
Генерален секретар Шенѓун Кадриевски[2]
Основана 2006
Штаб Скопје, Република Македонија
Идеологија Заштита на правата на Ромите во Македонија
Бои бела, сина, црвена и зелена
Мрежно место
блог на партијата
Знаме
PIR zname.jpg
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Партија за интеграција на Ромите (ПИР)политичка партија на Ромите во Македонија.

Учество на избори[уреди | уреди извор]

Партијата од своето основање во 2006 година учествувала на сите последователни парламентарни избори (2006, 2008, 2011, 2014 и 2016) во коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, но не освоила пратеничко место.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]