Демократи (политичка партија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Демократи (партија))
Демократи
ВодачЈорго Огненовски[1]
Генерален секретарЖаклина Трајковска
Основана11 август 2018
ШтабСкопје
Мрежно место
https://demokrati.mk/
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Демократимакедонска политичка партија. Партијата била основана на 11 август 2018 година, а на Основачкото собрание за претседател на партијата бил избран поранешниот каратист и глумец, Јорго Огненовски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]