Општина Бутел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот, видете ја страницата за појаснување.
Бутел

Map of Butel Municipality, Macedonia.svg

Знаме на Општина Бутел Грб на Општина Бутел
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Скопје
Површина 60,79 км2
Демографија
Население 36.154[1] жит.
Густина 594,73 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Дарко Костовски
Совет 19 члена
Контактни податоци
Седиште ул. Маршал Тито б.б, 1000 Скопје
Телефон +389 2 2616-868
Факс +389 2 2616-864
Мреж. место Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Бутел со селските атари.

Општина Бутел — општина во состав на град Скопје која се наоѓа во неговиот краен северен дел. Основана е согласно Законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година, а градоначалник на општината е Велимир Смилевски. Бутел е четврта по големина општина во Скопје, осма по бројот на жители, а произлегла од општина Чаир во 2005 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Бутел е една од урбаните општини во Република Македонија. Се наоѓа во Град Скопје, во северниот дел на државата. Се граничи со Општина Чучер-Сандево, на југозапад со Општина Карпош, а на северозапад со Општина Шуто Оризари.

Демографија[уреди | уреди извор]

Општина Бутел зафаќа површина од 60,79 км2, вкупно население 36.154, а има густина на населеност од 594,73 жители/км2. Етничкиот состав на општината е следниов[2]:

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 22.506 62,25
Албанци 9.107 25,19
Турци 1.304 3,61
Роми 561 1,55
Власи 120 0,33
Срби 1.033 2,86
Бошњаци 970 2,68
останати 553 2,46

Населби и населени места[уреди | уреди извор]

Во својот состав општината опфаќа 4 села и 4 населби:

Села
Населби

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Основни училишта:

 • ОУ Гоце Делчев с. Љубанци,
 • ОУ Лиман Каба с. Љуботен,
 • ОУ Ацо Шопов Скопје,
 • ОУ Св. Климент Охридски Скопје',
 • ОУ Живко Брајковски Скопје,
 • ОУ Панајот Гиновски Скопје,
 • ОУ Петар Здравковски Пенко Скопје,

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, општината имала вкупно 586 вработени, од кои 56 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни претпријатија.[3] Градоначалник на општина Бутел е Велимир Смилевски од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[4] Советот на општина Бутел е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ВМРО-ДПМНЕ: 8 места
  СДСМ: 8 места
  ДУИ: 1 место
  БЕСА: 1 место
  АА: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 23 август 2013.
 2. „Профил на општината“. Општина Бутел. 2010. Посетено на 13 септември 2010.
 3. „Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, Скопско Ехо, бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.
 4. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]