Општина Лозово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Лозово
Општина
Знаме на Општина ЛозовоГрб на Општина Лозово
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеЛозово
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникБошко Цветковски
Површина
 • Вкупна166,32 км2 (64,22 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно2.264
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+032
Регистарски табличкиSN
Мреж. местоopstinalozovo.gov.mk
Карта на Општина Лозово со селските атари.
Демографска карта на Општина Лозово со селските атари.

Општина Лозовоопштина во Централна Македонија. Административен центар на општината е истоименото село. Општината се наоѓа во Овче Поле.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Лозово се наоѓа во централниот дел на Македонија, поточно зафаќа дел од Овче Поле. Вкупната територија на Општина Лозово е 165 км2. Во Општината има 11 населени места, од кои 1 се рамничарски а 1 ридско.[2] Низ Општината минува магистралниот пат М5, како и железничката линија Велес-Кочани. Општина Лозово граничи со Општина Свети Николе на север и североисток, со Општина Велес на запад, со Општина Градско на југ и со Општина Штип на исток.

Климата во Општината е умерено-континентална со слабо влијание на средоземната. Просечните врнежи во општината се 472 мм/ м². Најчеста појава на ветер е од северозапад со просечна брзина од 6 км/ч.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Стопанството во општината е претежно земјоделско. Вкупното обработливо земјиште изнесува 16.331 хектар.

Демографија[уреди | уреди извор]

Општина Лозово, според пописот од 2002 година, имала население од 2.858 жители. Густината на населението на општината е 16.1 жител на км2. Селата во Општината се: Аџибегово, Аџиматово, Бекирлија, Дорфулија, Ѓуземелци, Каратманово, Кишино, Лозово, Милино, Сарамзалино и Ќоселери. Најголемо село е Лозово кое е и административен центар на општината.[3]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 2.478 86,47
Албанци 33 1,22
Турци 154 5,49
Роми 0 0,00
Власи 122 4,27
Срби 26 0,08
Бошњаци 14 0,04
останати 31 1,19
Вероисповед Вкупно
православни 2.591
муслимани 253
католици 1
протестанти 0
останати 13
Јазик Вкупно
македонски 2.478
албански 33
турски 154
ромски 0
влашки 122
српски 26
бошњачки 14
останати 31
Македонци Турци Срби Роми Бошњаци Албанци Власи останати и непознато
апсолутно мнозинство
  
  
  
  
  
  
  
  
релативно мнозинство
  
  
  
  
  
  
  
  
Општина Лозово Вкупно Македонци Албанци Власи Турци Бошњаци Срби Роми останати
Аџибегово 5 4 1
Аџиматово 74 74
Бекирлија 5 5
Дорфулија 756 568 49 117 13 3
Ѓуземелци 40 40
Каратманово 520 515 5
Кишино 22 22
Лозово 896 851 26 8 5 6
Милино 334 241 33 1 19 14 4 22
Сарамзалино 118 116 2
Ќоселари 88 42 46
Вкупно 2.858
100,00%
2.473
86,5%
33
1,1%
122
4,2%
154
5,3%
14
0,4%
24
0,8%
0
0,0%
32
1,1%

Општествени установи[уреди | уреди извор]

На територијата на општина Лозово функционира едно централно основно училиште - ЦОУ „Методија Митевски - Брицо“ во Лозово. Централното училиште има четири подрачни училишта[4]:

 • Подрачно осново училиште Методија Митевски – Брицо во с.Каратманово
 • Подрачно осново училиште Методија Митевски – Брицо во с.Дорфулија
 • Подрачно осново училиште Методија Митевски – Брицо во с.Милино
 • Подрачно осново училиште Методија Митевски – Брицо во с.Сарамзалино

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Лозово е Ацо Велковски од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[5] Советот на општина Лозово е составен од 9 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ВМРО-ДПМНЕ: 4 места
  СДСМ: 3 места
  НДМ: 1 место
  ДНЕТ: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

На територијата на Општина Лозово опстојува ФК Работник, фудбалски клуб кој се натпреварува во Третата македонска фудбалска лига.

Во 2011 година е пуштено во употреба современо повеќенаменско игралиште во Лозово кое е комплетно опремено, што воедно е и теренот на којшто тренираат и настапуваат фудбалерите на Ф.К.Работник. Општината е покровител на повеќе традиционални турнири во мал фудбал и тоа[6]:

 • Традиционален турнир во мал фудбал во Лозово
 • Традиционален турнир во мал фудбал во Дорфулија
 • Традиционален турнир во мал фудбал во Каратманово
 • Традиционален турнир во мал фудбал во Милино

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
 2. „Општина Лозово: Демографија“. Архивирано од изворникот на 2014-08-12. Посетено на 2014-07-27.
 3. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
 4. „Општина Лозово: Образование“. Архивирано од изворникот на 2014-08-12. Посетено на 2014-07-27.
 5. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.
 6. „Општина Лозово: Спорт“. Архивирано од изворникот на 2014-08-12. Посетено на 2014-07-27.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]