Прејди на содржината

Каратманово

Координати: 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каратманово
Каратманово во рамките на Македонија
Каратманово
Местоположба на Каратманово во Македонија
Каратманово на карта

Карта

Координати 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833
Регион  Вардарски
Општина  Лозово
Население 430 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2208
Шифра на КО 24015, 24515
Надм. вис. 296 м
Каратманово на општинската карта

Атарот на Каратманово во рамките на општината
Каратманово на Ризницата

Каратманово — село во Општина Лозово, во областа Овче Поле, близина на патот Велес - Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во југозападниот дел на Овче Поле, на околу 4 километри источно од Лозово, 13 километри северозападно од Велес и 24 километри југозападно од Свети Николе. Соседни села на каратманово се: Дорфулија и Џумајлија на исток и североисток, Кумарино и Мамутчево на запад и северозапад, Милино на север, и Кишино на југ.

Поедини места во атарот на селото ги носат следните имиња: Ограда, Џамалџи, Катрли, Коџадол, Комарлиечими, итн.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во народната традиција се наведува дека селата Каратманово, Џумајлија и Кишино биле најстари турски села во околината на Овче Поле. Селото Каратманово е основано во средината на XVIII век од 8 муслимански семејства. Од нив само две биле доселени од Арабија, а останатите од Мала Азија.[2]

На крајот на XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 475 Турци.[3] Како турско село означено било и од страна на Леонард Шулце Јена и Димитар Гаџанов.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948701—    
1953766+9.3%
1961619−19.2%
1971571−7.8%
1981574+0.5%
ГодинаНас.±%
1991524−8.7%
1994469−10.5%
2002520+10.9%
2021430−17.3%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Каратманово живееле 475 жители, сите Турци.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 500 Турци.[5]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 520 жители, од кои 515 Македонци и 5 Турци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 430 жители, од кои 426 Македонци, 2 Турци и 2 лица без податоци.[7]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[8]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 701
1953 765 ... 1 766
1961 535 4 76 ... ... 2 ... 2 619
1971 554 17 ... ... 571
1981 560 13 ... 1 574
1991 520 4 ... 524
1994 464 5 ... 469
2002 515 5 520
2021 426 2 2 430

Родови[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1957/58 родови во селото биле.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1710 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 328 гласачи.[10]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од селото Каратманово се иселил огромен број на жители, во постаро време се иселиле некои македонски родови. Па така во селото Ново Село, Велешко се иселиле родовите: Богојовци (4 к.), Караѓорѓевци (5 к.), Хаџиовци (2 к.) и Петрушевци (1 к.). Родот Неделковци (1 к.) се иселил во селото Новачани. Од турските родови се иселиле преку 100 семејства во периодот помеѓу 1954-1958 година. Иселениците живеат во Маниса, Измир и Истанбул.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 232.
  5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  8. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]