Ќоселари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќоселари
Ќоселари во рамките на Македонија
Ќоселари
Местоположба на Ќоселари во Македонија
Ќоселари на карта

Карта

Координати 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083Координати: 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083
Регион  Вардарски
Општина  Лозово
Население 28 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2208
Повик. бр. 032
Шифра на КО 24039
Надм. вис. 253 м. м
Ќоселари на општинската карта

Атарот на Ќоселари во рамките на општината
Ќоселари на Ризницата


Ќоселари — село во Општина Лозово, неколку километри јужно од градот Свети Николе.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Ќоселари се наоѓа во Овче Поле, во централниот дел на општина Лозово, на 12 километри јужно од градот Свети Николе. Се работи за рамничарско село кое се наоѓа на надморска височина од 250 метри. Селото има атар од 22,2 квадратни километри. Најголем дел од површината се пасишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Како и поголемиот дел од селата во Република Македонија, селото во втората половина на XX век го зафатиле процесите на миграција од село во град, со што бројот на жители драстично се намалил.

На крајот на XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 20 Македонци и 210 Турци.[2] Како турско село означено било и од страна на Леонард Шулце Јена.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во селото најзастапени се полјоделството и сточарството. Обработливото земјиште зафаќа 867 хектари, пасиштата зафаќаат 1.204 хектари, додека 120 хектари се шуми.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1961 години бројот на жители изнесувал 413 жители. Во 1994 година, бројот на жители се намалил на 95 - 62 Македонци и 33 Власи. На пописот од 2002 година, селото имало 88 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 42
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 46
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Според последниот попис на населението на Македонија од 2021 година, Ќоселари има 28 жители.

Следува табела на народносната структура на населението:

Народност Вкупно
Македонци 19
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 8
Срби 0
Бошњаци 0
Други 1

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 450
1953 67 423 35 ... 1 526
1961 171 ... ... ... 242 413
1971 146 16 ... ... 213 375
1981 141 49 ... 1 191
1991 72 41 2 95
1994 62 33 1 95
2002 42 46 88

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата од 1958 година, родови во селото

Влашки

Македонски

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во Ќоселари постои: основно училиште до IV одделение, фабрички погон и услужни дејности.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1707 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа. Во ова избирачко место е опфатено и селото Амзибегово.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 31 гласач.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археошки наоѓалишта

Иселеништво[уреди | уреди извор]

До 1958 година турско население се иселило во Турција (околу 50 семејства). Тие се населиле во местото Дургут во близина на Измир.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Панов, Митко: Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Патрија, Скопје, 1998, 306 стр.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 226.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]