Калин Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот Калин Камен, видете на појаснителната страница
Калин Камен
Kalin Kamen Juli 2011 (10).JPG

Овци на езерце, на местото на некогашното село

Калин Камен is located in Македонија
Калин Камен
Местоположба на Калин Камен во Македонија
Калин Камен на интерактивна карта

Координати 42°10′39″N 22°25′42″E / 42.17750° СГШ; 22.42833° ИГД / 42.17750; 22.42833Координати: 42°10′39″N 22°25′42″E / 42.17750° СГШ; 22.42833° ИГД / 42.17750; 22.42833
Регион Источен
Општина Крива Паланка
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 1.534 м
Калин Камен на општинската карта
Калин Камен во Општина Крива Паланка.svg

Атарот на Калин Камен во рамките на општината
Commons-logo.svg Калин Камен на Ризницата


Калин Камен — историско влашко село на планината Осогово, североисточна Македонија. Се наоѓало на територијата на Општина Крива Паланка и денес месноста лежи во атарот на с. Костур.

Селото се наоѓало под истоимениот врв Калин Камен, во состав на тогашната Кочанска каза.[2] Според Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Калин Камен имал 600 жители, сите Власи.[3]

Во селото работело романско училиште, каде предавал Гушу Гага од мегленското село Ошин.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Калин Камен нова туристичка атракција на Осоговието“. Премин портал. Посетено на 6 април 2014.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.227.
  4. Constantin, Noe (1906). „ANEXA No. 13. Istoricul şcoalelor a trei comune din Meglenia, de scriitorul macedonean C. Noe“. Meglenoromânii. Посетено на 27 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]