Осиче (Кривопаланечко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Осиче
Поглед на селото Осиче 2.jpg

Поглед на маалото Каранфиловци во селото Осиче

Осиче is located in Македонија
Осиче
Местоположба на Осиче во Македонија
Координати 42°15′00″N 22°18′29″E / 42.25000° СГШ; 22.30806° ИГД / 42.25000; 22.30806Координати: 42°15′00″N 22°18′29″E / 42.25000° СГШ; 22.30806° ИГД / 42.25000; 22.30806
Регион Logo of Northeastern Region, Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Kriva Palanka.svg Крива Паланка
Област Славиште
Население 51[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1330
Повик. бр. 031
Шифра на КО 15039
Надм. вис. 1024 м
Осиче на општинската карта
Осиче во Општина Крива Паланка.svg

Атарот на Осиче во рамките на општината
Commons-logo.svg Осиче на Ризницата


Осиче — село во областа Славиште, во Општина Крива Паланка, во околината на градот Крива Паланка.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Маалото Каранфиловци

Селото се наоѓа во областа Славиште, во средишниот дел на територијата на Општина Крива Паланка, северозападно од градот Крива Паланка.[2] Селото е раштркано и планинско, чии маала се наоѓаат на надморска височина од 900 до 1.200 метри. Од градот Крива Паланка е оддалечено 6 километри.[2]

Селото е многу раштркано, сместено на висорамнина. Некои од куќите се наоѓаат и во долините. Околни села се: Метежево на северозапад, Градец на југозапад и Добровница на североисток.[3]

Месностите во атарот ги носат следниве имиња: Умиште, Гарваница, Кежев Чукар, Лозаново, Голема Њива, Коприви Рид, Стари Куќи, Горчивка, Девеџица и Леќевиште.[3]

Селото има особен разбиен тип. Се разликуваат вкупно 10 маала. Обично во маалата се сместени семејства со заедничко потекло.[3]

Селото Осиче се наоѓа на север од градот Крива Паланка. На север се граничи со селото Подржи Коњ, на североисток со селото Добровница, на исток со селото Киселица, на југ со селото Дрење, на југозапад со селото Градец и на запад со селото Габар.

Историја[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат Р2245, кој поминува низ селото

Во сливот на Крива Река постојат две истоимени села, Осиче. Селото Осиче, Кумановско, нема никаква врска со ова село.[3]

Месноста Селиште се наоѓа помеѓу маалата Велиновци и Џогановци, но нема никакви старини. Не се знае ништо за настанокот на селото. Една група од селските родови се верува дека се и старинци, а има и постари и понови доселеници.[3]

До 1912 година, плодната почва во атарот на селото било во посед на кривопаланечките Турци.[3]

Во XIX век, Осиче било село во Кривопаланечка каза, на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот зафаќа простор од 13,9 км2. На него преовладува обработливото земјиште на површина од 518 хектари, на шумите отпаѓаат 313 хектари, а на пасиштата 224 хектари.[2]

Голем дел од населението, исто така, се занимава со рударство. Главно работеле во рудниците во Бор, Србија, и во Пробиштип.[3]

Селото, во основа, има полјоделска функција.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Осиче имало 350 жители, сите Македонци.[4] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Осиче имало 328 жители, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

По Првата светска војна селото било дел од општина Градец и имало 410 жители.[6]

Поради иселување на населението, Осиче преминало од средно во мало село, населено со македонско население. Така, во 1961 година селото имало 459, а во 1994 година 88 жители.[2]

Според последниот попис од 2002 година, во селото Осиче живеел 51 жител, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[7] 1905[8] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 350 328 460 500 459 410 204 92 88 51
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Осиче е македонско православно село. Секој род има свое посебно маало. Веројатно се старинци.[3]

Според истражувањата од 1973 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Девеџици (6 к.), Клинчарци (4 к.), Џогановци (4 к.), Великовци (7 к.) и Ченгинци (5 к.).
 • Доселеници: Баратлијци (7 к.), живеат во посебно маало, имаат истоимени роднини во некои околни села; Дубровници (5 к.) и Г. Црцорци (8 к.), овие во Осиче, и тие во Голема Црцорија се гранка од родот Баратлици во селото Добровница; Каранфиловци (5 к.), живеат во посебно маало, не се знае од каде се; Алишавци (2 к.), живеат во посебно маало, не се знае од каде се; Качарци (3 к.), живеат во посебно маало, доселени се после 1912 година од селото Подржи Коњ; Џанговци (3 к.), живеат во посебно маало, не се знае од каде се; Подржикоњци 1 (3 к.) и Подржикоњци 2 (3 к.), живеат во маалото Клинчарци, доселени се од селото Подржи Коњ. Во првиот род се доселиле браќата Анѓелко и Ѓорге, а во вториот Милан и Златан.

Според истражувањата пак на Бранислав Русиќ во 1953 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Бајчовци (3 к.), Пешинци (1 к.), Џогадурци (1 к.), Велиновци (2 к.), Котларци (1 к.), Ченгијци или Деа Величковци (3 к.), Спасичкови (5 к.), Велиновци (5 к.), Џогановци (7 к.), Ајдарци (3 к.), Заведини (5 к.), Карафиљовци (3 к.), Клинчарци (9 к.), Ѕанговци (5 к.), Деа Стоилкови (3 к.) и Деа Митови (2 к.)
 • Доселеници: Баратлијци (7 к.) доселени се во 1835 година од селото Крстов Дол; Алишијкинци (2 к.) доселени се околу 1868 година од селото Луке; Деа Николинци (1 к.) доселени се пред 1875 година од селото Добровница; Качарци или Шиндарци (3 к.) доселени се во 1923 година од селото Подржи Коњ.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

 • Поранешно основно училиште, сместено во маалото Каранфиловци

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Крива Паланка, која била една од малкуте општини, кои не биле променети по новата територијална поделба на Македонија во 2004 година.

Во периодот од 1955 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Крива Паланка.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната општина Градец, во која покрај селото Габар, се наоѓале и селата Градец и Осиче. Општината Градец постоела и во периодот 1950-1952.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 0972 според Државната изборна комисија, кое е сместено во приватен објект.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 33 гласачи.[12]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Осиче

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од Осиче има многу иселеници. Некои се колонизирани во Банат (Војводина) Јабука, Глогоњ, Качарево (10 семејства). Селото Вирче кај Делчево (6 семејства). Други во Крива Паланка (6 семејства) и во Скопје. Ангеловци се иселиле во селото Лозаново. Станковци, Спасовци, Дојчиновци, Величковци и Лековци се иселиле во селото Мородвис кај Кочани. Јаќимовци и Анѓеловци иселени се во селото Видовиште кај Кочани. Осиќанци и Ристинци се иселиле во селото Огут. Четири семејства се иселени во селото Горобинци во Овче Поле (Светиниколско).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 20 јули 2019.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 224. Посетено на 20 јули 2019.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 3,8 Трифуноски, Јован (1973). Кривопаланачка област. Загреб: Хрватска академија на науките и уметностите. стр. 267–269.
 4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 224.
 5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 142-143.
 6. „Списък на населените места в Македония, Моравско и Одринско, София, 1917, с. 29“. Архивирано од изворникот на 2014-04-07. Посетено на 2021-08-14.
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. Величковски, Драган (2009). Славишки Зборник Бр.1. Крива Паланка: Градски Музеј - Крива Паланка.
 11. „Описи на ИМ“. Посетено на 22 јули 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 22 јули 2019.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]