Подржи Коњ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подржи Коњ
Подржи Коњ is located in Македонија
Подржи Коњ
Местоположба на Подржи Коњ во Македонија
Координати 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306Координати: 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Општина Coat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg Крива Паланка
Население 116 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1334
Надм. вис. 1.050 м

Подржи Коњ — село во северниот дел на Општина Крива Паланка, североисточна Македонија, чиј атар се граничи со Србија. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 116 жители.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е планинско, од разбиен тип, а неговите маала се издигаат на надморска височина од 1.000 до 1.280 метри. Местото е оддалечено 11 км од градот Крива Паланка. Селото е дел од географската област Славиште.

Атарот на селото зафаќа простор од 22,2 км², во чии рамки има 912 ха обработливо земјиште, 689 ха шуми и 271 ха пасишта.[1]

Историja[уреди | уреди извор]

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К'нчов, селото во 1900 година имало население од 800 жители Христијани Македонци.[2] Според податоците на бугарскиот публицист Димитар Мишев, селото во 1905 година имало 920 Христијани Македонци.[3]

Економија[уреди | уреди извор]

Главни стопански гранки во селото се полјоделството и шумарството.

Демографија[уреди | уреди извор]

Од селото е иселен значителен дел од населението и затоа преминало од средна во мала населба. Падот на населеноста може да се проследи од следниве податоци низ годините:

  • 1961: 740
  • 1994: 183
  • 2002: 116

Според пописот од 1962 година, од вкупно 740 жители, местото имало 719 Македонци и 16 Срби. Подоцна селото го менува етничкиот состав, така што пописот во 1994 г. востановува дека Подржи Коњ има само Македонци. Според пописот од 2002 година во селото имало 114 Македонци и 2 Срби.

Родови[уреди | уреди извор]

Подржи Коњ е македонско село.

Според истражувањата од 1950 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Парејци (1 к.), Павловци (7 к.), Дедо-Анѓелковци (2 к.), Ивановци (5 к.), Симоновци (3 к.) и Љубарци (2 к.) сите се доселени, но не знаат од каде се доселени; Спасинци (4 к.) потекнуваат од основачот на родот Спасо кој се доселил од селото Луке. Овде се доселил пред околу 220 години.[4]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Селото има осумгодишно училиште, амбуланта, пошта и услужни објекти.

Личности[уреди | уреди извор]

Родени

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I издание). Скопје: Патрија. стр. 238. ISBN 9989-862-00-1. 
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 224.
  3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 142-143.
  4. Трифуноски, Јован (1964). Горна Пчиња. Белград: САНУ. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]