Пчиња (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пчиња
Викиекспедиција Козјачија 009.jpg
Реката во близина на селото Драгоманце
Држава Македонија Македонија и  Србија
Слив
Главен извор врв Бела Вода на планината Дукат
1.664 м
Устие Таорска Клисура во Вардар
191 м
Вис. разлика 1.473 м
Течение ВардарЕгејско Море
Гол. на сливот 2.840 км2
Физички особености
Должина 135 км

Пчиња е лева притока на реката Вардар. Реката Пчиња припаѓа на егејското сливно подрачје. Нејзиниот слив зафаќа површина од 3.140 км² (1.247 км² во Србија и 1.893 км² во Македонија). Поголеми притоки и се реките: Бистрица, Петрошница и Крива Река (леви), Кумановска Река (десна).

Галерија[уреди | уреди извор]