Кумановска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кумановска Река
Голема Река
Kumanovska reka.jpg
Кумановска река на хидрографска карта на подрачјето
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворСкопска Црна Гора
УстиеПчиња
Сливна повр.460 км2
Физички особености
Должина44 единица?
Проток

Кумановска Река, Кумановка или Голема Река — река во североисточна Македонија. Извира на во источниот дел на планината Скопска Црна Гора, па минува низ градот Куманово и завршува како десна притока на Пчиња. Долга е 44 км, со вкупен пад од 1.060 м, при просек од 24,1 .[1] Сливот зафаќа површина од 460 км².

Најзначајна притока на реката е Липковска Река, на која се изградени акумулациите Липковско Езеро и Глажња. Сливот е оголен и затоа коритото е мошне водопропусно, поради што доаѓа до поплави.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кумановска Река“. Македонска енциклопедија , книга : стр. . (2009). Скопје: МАНУ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°05′N 21°47′E / 42.083° СГШ; 21.783° ИГД / 42.083; 21.783