Таорска Клисура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на реката Вардар во Таорската Клисура
Таорска Клисура is located in Македонија
Таор
Башино С.
Протегањето на Таорската Клисура

Таорска Клисураклисура во северно-средишниот дел на Македонија која се протега помеѓу селата Таор, Скопско[1] и Башино Село, Велешко во должина од 31 км, во долината на реката Вардар. Всечена е помеѓу источните падини на планината Јакупица од западната и Градишка Планина од источната страна. Клисурата се наоѓа на тектонски чувствително место и е со високи и стрмни долински страни, кои на некои места, како кај с. Новачани, достигаат до 535 м и се со различен геолошки состав. Во клисурата реката Вардар изградила неколку ерозивни проширувања, меѓу кои најпознато е она што се наоѓа меѓу селата Зелениково и Пакошево.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таор е традиционално скопско село, а денес е во состав Општина Зелениково.
  2. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Таорска Клисура“. Македонска енциклопедија. , книга . Скопје: МАНУ. стр. стр. 1467. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]