Бродска Клисура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бродска Кл. is located in Македонија
Бродска Кл.
Местоположба на Бродската Клисура

Бродска Клисураклисура на реката Треска што се протега помеѓу с. Преглово во Кичевската Котлина и градот Македонски Брод. Долга е 7,5 км и всечена е меѓу планините Песјак од север и Бушева Планина од југ. Тлото е составено од шкрилци создадени во палеозоикот.[1]

Двете страни на клисурата се прилично стрмни, што ја прави многу погодна за изградба на вештачко езеро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Бродска Клисура“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 212. Text "series " ignored (help)

Координати: 41°29′0″N 21°11′0″E / 41.48333° СГШ; 21.18333° ИГД / 41.48333; 21.18333