Бродска Клисура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бродска Кл. во рамките на Македонија
Бродска Кл.
Местоположба на Бродската Клисура

Бродска Клисураклисура на реката Треска што се протега помеѓу с. Преглово во Кичевската Котлина и градот Македонски Брод. Долга е 7,5 км и всечена е меѓу планините Песјак од север и Бушева Планина од југ. Тлото е составено од шкрилци создадени во палеозоикот.[1]

Двете страни на клисурата се прилично стрмни, што ја прави многу погодна за изградба на вештачко езеро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Бродска Клисура“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 212. Text "series " ignored (help)

Координати: 41°29′0″N 21°11′0″E / 41.48333° СГШ; 21.18333° ИГД / 41.48333; 21.18333