Дреновска Клисура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Дреновската Клисура од исток
Дреновска Клисура is located in Република Македонија
Дреновска Клисура
Дреновска Клисура
Дреновска Клисура (Република Македонија)

Дреновска Клисура (наречена и Дреначка Клисура) — клисура на реката Раец во средишниот дел на Македонија. Низ неа протекува реката Раец и минува магистралниот пат Градско - Прилеп и има правец на протегање исток - запад. Во Дреновската Клисура на 21 април 1912 година во заседа бил убиен македонскиот револуционер Пере Тошев.

Галерија[уреди | уреди извор]


Координати: 41°26′12″ N; 21°52′10″ E / 41.4366° СГШ; 21.8694° ИГД / 41.4366; 21.8694 (Дреновска Клисура)