Дреновска Клисура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Дреновската Клисура од исток
Дреновска Клисура is located in Република Македонија
Дреновска Клисура
Дреновска Клисура
Дреновска Клисура (Република Македонија)

Дреновска Клисура (наречена и Дреначка Клисура) — клисура на реката Раец во средишниот дел на Македонија. Низ неа протекува реката Раец и минува магистралниот пат Градско - Прилеп и има правец на протегање исток - запад. Во Дреновската Клисура на 21 април 1912 година во заседа бил убиен македонскиот револуционер Пере Тошев.

Галерија[уреди | уреди извор]

Координати: 41°26′12″ N; 21°52′10″ E / 41.4366° СГШ; 21.8694° ИГД / 41.4366; 21.8694 (Дреновска Клисура)