Трговиште (Србија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија е за Трговиште во Србија. За останати места со називот Трговиште, видете Трговиште (појаснување)

Трговиште
град
Реката која тече низ Трговиште
Реката која тече низ Трговиште
Трговиште is located in Србија
Трговиште
Трговиште
Местоположба на Трговиште во Србија
Координати: 42°21′31″N 22°04′34″E / 42.35861° СГШ; 22.07611° ИГД / 42.35861; 22.07611Координати: 42°21′31″N 22°04′34″E / 42.35861° СГШ; 22.07611° ИГД / 42.35861; 22.07611
ДржаваСрбија
РегионЈужна и Источна Србија
ОкругПчињски Округ
ОпштинаОпштина Трговиште
Управа
 • ГрадоначалникРадосав Јордановиќ (ОРС)
Надм. вис.&10000000000000877000000877 м
Население (2011)
 • Вкупно1,767
Часовен појасUTC+1
 • Лете (ЛСВ)UTC+2 (UTC)
Поштенски број17525
Повикувачки број+381(0)17
Рег. таб.VR
Мреж. местоwww.trgoviste.rs

Трговиште — гратче сместено во Пчињскиот Округ во Србија. Лежи на реката Пчиња и е административно седиште на Општина Трговиште. Според последниот попис од 2011 година, во Трговиште има 1.767 жители, додека на територијата на општината живеат 5.091 жител.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Трговиште, во 1877 година, е роден македонскиот комитски војвода со србомански погледи, Крсто Ковачев Трговишки.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Трговиште живеат 1,413 возрасни лица, а просечната возраст на населението е 37,5 години (36,9 за мажи и 38,1 за жени).

Оваа населено место е претежно населено со декларирани Срби (според пописот од 2002 година)), и забележан е пад на населението.

Галерија[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Време", Београд 1932. године

Литература[уреди | уреди извор]

  • Становништво, упоредни преглед броја становника 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, подаци по насељима. Подгорица: Републички завод за статистику. септембар 2005. COBISS-ID 8764176. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]