Дукат (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дукат
Црноок 1881мнв.jpg
Поглед на планината Дукат со највисокиот врв Црноок
Највисока точка
Надм. вис.1.881 м
Матичен врвЦрноок
Географија
Место Србија/Македонија Македонија

Дукат — средновисока планина во југоисточна Србија и крајниот североисточен дел на Македонија. Планината има голо и заоблено било со просечна надморска височина од 1.400 м. Највисок врв е Црноок со надморска височина од 1.881 м, додека во Македонија највисок е врвот Аниште (1.786 м).[1] Според геоморфолошкиот состав, планината се состои од кристални шилци и гранит се състои от кристални шисти и гранит. Во бугарската географија се среќава како дел од Краиштидите, додека во српската географија се сврстува во Родопската Зона.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Милевски, Ивица; Маркоски, Благоја; Димитровска, Олгица. Физичко-географски атрактивности во североисточниот дел на Република Македонија (на македонски). „Географски разгледи“ (Скопје) том  46 (79-97): 79-97. http://www.igeografija.mk/MGD/Razgledi-46-2012/07-Atraktivnosti_SIR.pdf. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]