Аниште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аниште
Карта
Општи податоци
ГрадКолубара
ЗемјаСрбија

Аниште — тврдина во Србија. Денеска, од нејзините останки има многу малку задржано.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aleksandar Deroko, „Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији“, Belgrade, 1950