Маркова тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркова тврдина
Карта
Општи податоци
ГрадВрање
ЗемјаСрбија

Маркова тврдина е тврдина која се наоѓа во близина на градот Врање, Србија. Тврдината била изградена во 13 век. Денеска има останато само рушевини од неа. Според некои извори, тоа бил градот на Крале Марко. По српско-турската војна, тврдината повторно била заземена од страна на Србите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)