Маркова тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маркова тврдина
Fortress Markovo Kale, Vranje, Srbija (2).JPG
Општи податоци
ГрадВрање
ЗемјаСрбија

Маркова тврдина е тврдина која се наоѓа во близина на градот Врање, Србија. Тврдината била изградена во 13 век. Денеска има останато само рушевини од неа. Според некои извори, тоа бил градот на Крале Марко. По српско-турската војна, тврдината повторно била заземена од страна на Србите.