Тврдина Ждрело

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ждрело)
Тврдина Ждрело
Tvrdjava Zdrelo Gornjak2.jpg
Општи податоци
ГрадПетровац
ЗемјаСрбија

Тврдината Ждрело е тврдина која се наоѓа во близина на градот Петровац, Србија. Тврдината била седиште на бугарскиот цар Дрман. Владислав IV Арпад се обидел да ја заземе во 1285 година, но неговата војска била поразена. По ова се обидел и Стефан Драгутин, но исто бил поразен. Но, по офанзивата на цар Милутин, заедно со Драгутин, Бугарите биле поразени и протерени. Денеска, од тврдината има останато само рушевини.

Користена литература[уреди | уреди извор]